Počátky české házené v Čechách začínají v roce 1905. U nás v Hranicích ji nejdříve začaliy hrát ženy v roce 1920. Začátky házené jsou spojeny s dřívějším fotbalovým hřištěm pod Křivým. Děvčata tam nejdříve hrála s chlapci kopanou a po ustavení SK Hranice utvořila družstvo házené.Samozřejmě děvčata hrála bez trenéra a první utkání bylo proti studentům a vojenským akademikům. Dívky hrály ve vlastním úboru, který si sami šily. Bílé halenky s námořnickým límcem a mašlí, modrá sukně,na hlavách modrobílé jokejky a trepky na nohou, to byl první dres. Dámské družstvo SK Hranice zasáhlo do soutěží Hanácké župy. Mezi první průkopnice tohoto sportu patřily: Jašíčková, Matějková, Zikešová, Bémová, Holešovská, Renertová, Červanovská. Družstvo žen se ale po půldruhém roce rozpadlo.
V záznamech reálného gymnasia v Hranicích se dočítáme, že v letech 1920 až 1922 se hrála házená a studenti trénovali společně s SK Hranice.Házená mužů byla ustavena při Sokole Hranice v roce 1923. Házená se brzy vžila a bylo vždy několik zápasů do roka, ikdyž nelze mluvit o nějaké řádné organizaci. Zápasy mohli hrát ovšem jen ti, kteří uměli prostná a cvičili na nářadí.Od roku 1932 se jeví v sokolské házené náznaky organizované činnosti. Za vedení Václava Vlasáka hrál hranický Sokol župní přebor a umístil se na 2. místě.V roce 1937 se sešlo dobré družstvo vojáků ve vojenské akademii, které se na zlínském turnaji umístilo na druhém místě za vítěznou pražskou Spartou.V tomto roce bylo zavedeno kruhové brankoviště místo dřívějšího obdélníkového.Byl také zaveden společný nástup družstev před i po zápasech s pozdravem obecenstva.V době okupace pak vzniklo družstvo ČSK Hranice, když byl v roce 1941 Němci rozpuštěn Sokol.Hráči sice zpočátku hráli pod názvem MNS Hranice a teprve v květnu 1941 jako ČSK Hranice pod vedením Jana Drahotušského, který přivedl hranickou házenou v pozdějších letech až do národní ligy. Pro zajímavost se zastavíme u roku 1944, neboť v tomto roce dosáhla házená v Hranicích ´dosud největšího úspěchu:
-mistr Čech a Moravy v házené dorostenek, 3. místo v Moravské lize mužů a účast v Národní lize mužů, vítězství nad mistrem Čech a Moravy SK Holešov, vítězství nad mistrem Čech Ikar Kukleny, 1.místo v šesti turnajích mužů, 4.místo v Moravské lize žen, 200 sehraných zápasů s celkovým skóre 1261:835, přes 30.000 diváků na zápasech v Hranicích, 400.000 Kčs finanční obrat v pokladně, 10 družstev v činnosti, 132 člunů v odboru házené atd. Nejúspěšnějšími hráči v tomto roce byli: Topolánek, Kylar,dienelt,Sedláček Josef a Jaroslav, Vrátný,Elkner,Šindel,Hofman,Hons,Doboš,Malina, Pešl,Machalka. Za ženy hrály: sestry Tínkovy Majka, Laďka a Blanka,Terpelevičová, Sosnová,Bartošíková, Garguláková, Pešlová,Ševčíková, Drbušková,Plocková,Pavezková.
V roce 1957 byl založen oddíl TJ Tatran Hranice. Tento název byl brzy změněn na TJ Cementárna Hranice. V roce 1961 vyhrálo mužstvo mužů 2.ligu české házené, ale hned rok poté přešlo do soutěže hrající dle mezinárodních pravidel.
Rok 1965: TJ Cementárna Hranice - účastník II. ligy v házené
Horní řada zleva: d. Krčmář, Pavel Študent, Vladimír Hořín, Milan Berka, Ján Sloboda, Václav Pitrůn, Jar. Strnad, Jan Krumplovič - trenér, Walter Zapletal - ved. dr.
Dolní řada zleva: Frant. Hercík, Miroslav Frank, Josef Sameliek, Josef Vanduch, Jiří Krčmář. Ze základního kádru chybí Jiří Vala
V roce 1969 postoupilo mužstvo z druhé ligy do nejvyšší soutěže. Po roce však opět sestoupilo a v následujících letech střídalo lepší okamžiky se slabšími. V roce 1992 byl klub přejmenován na T.J. Cement Hranice. Po rozdělení Československa v roce 1993 byla vytvořena 1.liga házené, do níž vstoupilo 12 mužstev, mezi nimi i hranické mužstvo.
V roce 1997 byl z organizačních důvodů vytvořen další subjekt - HC CEMENT HRANICE s.r.o., který zabezpečuje po organizační stránce mužskou vrcholovou soutěž. Od té doby mužstvo mužů vykazuje vysokou sportovní výkonnost. Do roku 2002 bylo účastníkem 1.ligy házené ČR. V ročníku 2001/2002 se stalo vítězem 1.ligy házené ČR, v ročníku 2002/2003 skončilo na druhém místě, čímž postoupilo do mezinárodní česko-slovenské házenkářské interligy (HIL), která se v současnosti hraje pod názvem AAA AUTO handball international league.
Rok 2002: HC Cement Hranice - vítěz 1. ligy v házené
Horní řada zleva: Jindřich Král - vedoučí mužstva. Miroslav Frank - trenér, Petr Žurek, Tomáš Pernička, Martin Stržínek, Tomáš Drabík, David Machačík, Pavel Raška a MUDr. Jaromír Holíbka - lékař
Dolní řada zleva: Václav Štípek - asistent trenéra, Jiří Skřídlo, Petr Žižka, Ondřej Rášo, Martin Žůrek, Mojmír Valášek, Radim Kovařík a Lumír Zátopek - masér.
Od roku 2000 vedení házené v Hranicích úzce spolupracuje s házenkářským oddílem Sokol HC Přerov, kde společně s odchovanci přerovské házené hraje také velká část převážně mladých hranických hráčů. Všichni zde ( momentálně v II. lize), sbírají zkušenosti, aby ti nejlepší z nich mohli postupně doplňovat kádr mužstva mužů v HIL. Jak se ukazuje, tato spolupráce je nutná především v této době, kdy vedle potřeby silné hráčské základny vystupuje do popředí i potřeba maximální efektivnosti v hospodaření každého oddílu.